20/07/2016 da YÜRÜLÜĞE GİRECEK İSTİNAF NEDİR ?

20/07/2016 Tarihi Sonrası  KARAR —-  İSTİNAF —– TEMYİZ

20/07/2016 Tarihi itibariyle İlk Derece Mahkemeleri nin Kararlarınına karşı İstinaf kanun yolu devreye girecektir.

Hukuk Yargılamasında ; 20/07/2016 dan sonra İlk derece Mahkemesinin kesin olmayan kararları Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilecek. Bölge Adliye Mahkemeleri istinaf incelemesinde tarafların istinaf sebepleri ile bağlı olarak (Kamu düzeni ve usul kuralları istisna) vaka ve hukuka uygunluk denetimi yapacak. Delil değerlendirmesi ve duruşma yapılabilecek. Ancak İstinaf mahkemelerinde iddia genişletmesi, ıslah, birleştirme ve müdahale mümkün olmayacaktır.

Değeri 25.000 TL altıda olan davalarda İstinaf Mahkemesinin kararları kesin olacak, Değeri 25.000 TL üzeri davalarda İstinaf Mahkemesinin kararları temyiz kanun yoluna başvurulabilecek. Temyizde sadece hukuka uygunluk denetimi yapılacak.

  • BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KENDİ KARARINI OLUŞTURABİLİR BU SEBEPLE TALEP AYRINTILI VE NET YAZILMALI, BOZULMASINI İSTİYORUM DEMEK YETERLİ DEĞİL
  • İSTİNAFTA MAHKEME İSTİNAF SEBEPLERİ İLE BAĞLI BU SEBEPLE HEM VAKA HEM HUKUKİ SEBEPLER GEREKÇELİ AÇIKLANMALI AKSİ HALDE İNCELENMEYEBİLİR (KAMU DÜZENİNE AYKIRILIK İSTİSNA) TEMYİZ SİSTEMİNDE Kİ GİBİ “KARARIN HUKUKA AYKIRILIĞINDAN RESEN GÖZETİLECEK SEBEPLERLE BOZULMASINI TALEP EDERİM” GİBİ BİŞEY YOK

Bu sistemde Avukatlara daha çok iş düştüğü, müvekkile karşı sorumluluk gereği beğenilmeyen kararlarda tüm kanun yollarına başvurmanın iş yükü ve yargılama giderlerini arttıracağı ve yargılamayı da uzatacağı ve farklı Bölge Adliye Mahkemelerinde farklı sonuçlar çıkabileceğinden içtihat birliğinin de bozulabileceği tarafımızca öngörülmektedir.

Daha detaylı bilgi için Ankara Barosu tarafından düzenlenen panele buradan ulaşabiliriniz